Az első tervezett város Európában. Még én is kiismertem magam, mikor második alkalommal ott jártunk, az utcák ugyanis viszonylag szabályosak, négyzethálót alkotnak: térkép.
Az oda vezető 20km-es utat busszal tettük meg. Hát, ez élmény volt. Máltán retro buszok szállítják a nagyérdeműt. No nem előre megtervezett turistalátványosságról van szó: egész egyszerűen addig használják a buszokat, amíg el nem kopnak :) Ettől függetlenül nagyon szeretik őket a turisták. Egy jegy egyébként 0.54€, akárhova, egységáras (Hopp, kb 150HUF. Ezt magyarázza el valaki!). Némelyiken nincs ajtó gyárilag, de amelyiken van azt sem csukják menet közben. Minek klíma? Ahányon ültünk mindegyiken másmilyen volt a leszállási jelző: hagyományos gombos-sofőrnek kijelzős, még hagyományosabb zsinóros-csengős (3 zsinór megy a buszon végig, meghúzod és a sofőr felett csilingel egy csengő), vonatról lopott zsinóros-tülkölős... Leginkább egyébként az amerikai régi buszokra hasonlítottak. Ja, és mindegyik teli volt dekorálva a sofőr ízlése szerint.
A végállomás szinte mindig Valetta (hacsak nem a másik irányba megy :D). A buszpályaudvar egy hatalmas körforgalom, a közepén egy szökőkúttal.
Beérve Valettába kicsit meglepetten tapasztaltuk, hogy csak páran lézengenek az utcákon. Sziesztaidő? Útikönyvünk leírása alapján célba vettük az első templomot. Hopp, zárva. Ok, akkor túristainfó. Zárva. Ja, ünnep van. Nem baj, mert a múzeumok nyitva voltak. 16:30-ig, de csak 16:00-ig lehet bemenni. Hiába, azért itt hatása van az olasz kultúrának :D
Betévedtünk valami nagyon elszállt helyre (A kreativitás központja), ahol elszállt filmeket vetítettek. Innen gyorsan kijöttünk, még mielőtt megkínáltak volna valami anyaggal...
Innen nem messze betértünk a Felső Barakka Kertekbe. Ez a hely a lovagok pihenőhelye volt, egy szép, nagy kert szobrokkal, emléktáblákkal.
Innen lehet lejutni a díszsortüzet adó ágyúkhoz. Ide érdemes délben menni, akkor tüzelnek az ágyúkkal. Mi sajnos lekéstük.
A nem messze lévő Nagymesterek palotája és Fegyvertárban már szerencsénk volt. Félig. A fegyvertár nyitva volt, de a palota a parlamenti ülések miatt, vagy az ünnep miatt nem. Az irodában mindkettőnknek kombinált jegyet vettem, ami Málta leghíresebb kiállításaira, múzeumaiba érvényes. Ez fejenként 30€ volt, de igen jó vétel, összességében kb 2x ennyit kellett volna az egyes jegyekre kiadni.
A fegyvertárban a Johannita (Máltai) lovagrend fegyverzete és páncélzata van, többek között több, mint 5000 fegyver. A XVI. században az elhalálozott lovagok fegyvere és páncélja a lovagrendet illette, innen az óriási gyűjtemény.
Itt már erősen közeledett a 16 órai zárás, gyorsan átugrottunk a Nemzeti Archeológiai Múzeumba. Hiába, Valettában nincs nagy távolság.
A máltaiak rettentő büszkék az i.e.5000-ig visszanyúló történelmükre. Monolitikus, neolitikus templomokat találtak Máltán, 7000-4000 éves női szobrokat, többek között. A múzeum kicsi, kb 45 perc alatt kényelmesen bejárható. A szokásos pattintott kő, obszidián, stb eszközök mellett rengeteg fej nélküli női szobor is ki van állítva. A fejeket is megtalálták, a szobroktól kb 5m-re.
Megpróbáltunk még a Nemzeti Művészeti Múzeumba is bejutni, de onnan kiraktak minket, hogy már nincs elég idő végigjárni. Elindultunk a város vége felé, a St. Elmo erődhöz. Naná, hogy zárva volt.
Eseménydús, pörgős nap volt, így elég korán vacsiztunk, még Valettában. A Szent János Társkatedrálissal szemben lévő Cafe Caravaggio étteremben ettünk. Meglepő, de viszonylag olcsók, annak ellenére, hogy a hely a templom előtt van, gyönyörű látványt nyújtva. Az ételek nagyon finomak voltak (azért a Huggy Bear jobb). Kinga cannellonit evett (vastag tésztacsőbe töltött spenótos ricotta, nyakonöntve paradicsommal és sajttal), én meg tortellinit, házilag készítve.
Kb 21 órára értünk a szállodába, dög fáradtan és nagyon elégedetten. El is döntöttük, hogy Valetta megér még egy misét.